HAMSİKÖY

2 Tur Organizasyoru

Hamsiköy ismini duymuşsunuzdur; ama bazı gerçekler var ki ancak oraya gittiğinizde ya da detaylı araştırdığınızda öğreniyorsunuz. Bunlardan biri de Hamsiköy’ün ismi. Gerçekte severek yediğimiz hamsi ile ilgisi yok. Zaten burası denizden yaklaşık 50 Km içeride, hamsi ile ne ilgisi olabilir ki. Orjinali yani gerçeği Hamsköy ya da Hamseköy olarak geçiyor, yani arapça beş köy anlamına gelen bir isim. Bu bölgede bulunan beş adet köye topluca verilen bir ad.

Hamsiköy Trabzon ili Maçka ilçesi sınırlarında yer alıyor. Trabzon merkezden yaklaşık 50 Km uzaklıkta. Arabanızla Trabzon’dan Maçka merkeze doğru hareket edin. Maçka merkeze gelince Erzurum, Gümüşhane yönüne devam edin. 15 Km kadar sonra sola doğru bir Hamsiköy ayrımını göreceksiniz. Hamsiköy yolu oldukça virajlı ama düzgün bir yol. Yaklaşık 7 Km boyunca yavaş yavaş manzara eşliğinde yolu takip ederek Hamsiköy’e ulaşabilirsiniz. Trabzon merkezden toplamda Hamsiköy toplamda bir saat kadar sürecektir.

Elbette Hamsiköy’de sütlaç yenir. Burada sütlaç yiyebileceğiniz birçok mekan mevcut; fakat bunların çoğunda klasik fırında sütlacı üzerinde bol fındıkla servis ediyorlar. Gerçek Hamsiköy sütlacını ise buranın en eski işletmecisi olan Osman Usta’nın Yeri’nde tadabilirsiniz. Aynı zamanda lokanta olan mekan 1972 den beri hizmet veriyor. Biz de sütlacımızı yedik ve çok beğendik. Tam tabiriyle söylemek gerekirse anne sütlacı gibiydi. Osman Usta’dan öğrendiğimiz kadarıyla diğerleri iyi pişirmeyi beceremediğinden üzerine koydukları fındık ve cevizle bu açığı kapatmaya çalışıyorlarmış. Gerçekte ise sütlaç bu yörede otlayan ineklerin bol yağlı sütünden yapılıyor ve sırrı da çok uzun süre pişirilmesinde saklıymış. Burada ayrıca yemek olarak kurufasulyeyi de denemenizi rahatlıkla öneririm.

KONUM HAMSİKÖY BURAYA GİTMEK İSTİYORUM

Sümela Manastırı Turu

Günübirlik 10:00
0 - Yorum / Puan

FİYAT

550.00 ₺

Tarih

2023-05-01

Konum

Ortahisar, Trabzon

HAMSİKÖY KARACA MAĞARASI

HERGÜN 09:30 (Paket Tur)
8 Yorum

FİYAT

550.00 ₺

Tarih

2021-01-01

Konum

Zağnos Turizm