logo icon
Tüm Filtreler
Anasayfa > Turlar > 1 Gece 2 Gün Kapadokya Turu
« Kültür Turları

1 Gece 2 Gün Kapadokya Turu

4.5 (20)
» Trabzon » Ihlara Vadisi » Avanos » Paşa Bağları » Derin Kuyu » Göreme » Güvercinlik Vadisi
Süre
2 Gün
Kişi Sayısı
10/46 Kişilik
Konaklama
Var
Rehberlik Hizmeti
Türkçe,İngilizce

Tur Hakkında

- Kapadokya denilen bölge, bundan yaklaşık 60 milyon yıl önce, Erciyes Dağı, Güllü Dağı ve Hasan Dağı’nın yarattığı volkanik arazinin küllü ve yumuşak tabakasının, milyonlarca yıl boyunca rüzgar ve yağmur suları ile aşınması ile şekillenmiş, oldukça karakteristik bir bölge. Her ne kadar bu bölgenin temelini doğal koşullar oluştursa da burada insan eliyle oyulmuş peri bacaları içinde yaşanan hayatlar, Kapadokya’nın asıl büyülü yanını oluşturuyor.

- Kapadokya, hem Türkiye’nin hem de dünyanın en güzel açık hava müzelerinden bir tanesidir. İç Anadolu Bölgesi’nde Nevşehir iline bağlı olan bu büyülü güzelliğin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Birçok medeniyet tarafından ticaret yolu olarak kullanılan Kapadokya, belli dönemlerde saldırılara uğramıştır. Bu yüzden birçok yeraltı şehrini bünyesinde bulundurmaktadır.

- Çanak- çömlek ve testi kurslarına katılırsanız bu bölgenin çömleğinde ve testisinde pişen yemeklerin ne kadar lezzeti olduğunu da duyarsınız. Testisi meşhur olan bir bölgenin tabii ki de testi kebabı meşhurdur. Bunlara ek olarak çömlek fasulyesi, sütlaç, kiremitte çoban kavurma, kabak çiçeği dolması, soğan dolması ve türlü et yemeklerini yiyebilirsiniz.


Tur Programı

(Tur programının detayları için başlıklara tıklayınız)
1.Gün Nevşehir'e Hareket

Akşam 20.00'da Trabzon'dan hareket eden turumuz güzergah üzerindeki misafirlerimizin de katılımıyla başlıyor ve 11-12 saatlik yolculuğumuzun ardından Nevşehir'e ulaşıyoruz. 

2.Gün Balon Seyri ve Güne Başlangıç

Bölgeye varışımızın ardından Aşk Vadisi'ne çıkarak balonları gün doğumunda seyretme imkanı buluyoruz ve hayalleri süsleyen bu muhteşem manzarayı fotoğraf ve videolarımızla kayıt altına alıyoruz. Ardından kahvaltı molası verip turumuz için son hazırlıklarımızı yapıp güne başlıyoruz. Balonlara binip bu deneyimi yaşamak isteyen misafirlerimiz rehberimizden bilgi alabilir.

Göreme ve Güvercinlik Vadisi

Turumuza Göreme Açık Hava Müzesi ile devam ediyoruz ve burada Hristiyanlık öncesi dönemden kalan mezar odalarını kayalar üzerinde görüyoruz. Göreme Açık Hava Müzesi’nde küçüklü büyüklü çok sayıda kilise ile keşiş yemekhaneleri, mezar odaları, kiler ve mahzen görebiliyor ve  Müze alanındaki manastırlarda VII. Yüzyıldan XII. Yüzyıla kadar kilise mimarisini keşfedebiliyoruz. Ardından adını kayalara oyulmuş güvercin yuvalarından almış olan Güvercinlik vadisine geçiyoruz. Bölge halkı 9. Yüzyıla kadar bu güvercinleri besleyip gübrelerini üzüm bağlarında, yumurtalarını ise frekslerin alçılarında kullanmış. Aynı zamanda buradan Uçhisar Kalesini fotoğraflayabiliyoruz. 

Paşabağları Açık Hava Müzesi ve Öğle Yemeği

Turumuza Paşabağları Açık Hava müzesi ile devam ediyoruz  Eskiden ‘Rahipler Vadisi, bugün Paşabağları olarak adlandırılan bu alan kendine özgü peribacaları ile kaplıdır. Çok gövdeli ve çok başlı olan bazı peribacalarının içlerine şapel ve oturma mekanları oyulmuştur. Üç başlı peribacalarından birinde Aziz Simeon adına yapılmış bir şapel ve inziva hücresi bulunmaktadır. Bu ziyaretimizin ardından isteğe bağlı olarak açık büfe öğle öğle yemeğimizi almak için mola veriyoruz.

Onyx Taş Atölyesi ve Devrent Vadisi

Kapadokya’nın günlük yaşamı üzerinde eskiden beri taşların büyük etkisi olmuştur. Taşın konut, ibadethane, mimari dışında kullanıldığı bir başka alan da süs eşyası üretimidir. Özellikle Hacıbektaş çevresinde yoğun olan oniks taşı, san, pembe, kırmızı, beyaz renklerdedir. Damarlı taş adı verilen birden fazla rengi içeren çeşitleri de bulunmaktadır. Üzerine çeşitli motifler işlenen ve biçimlendirilen oniks taşı kişisel süs eşyası ve ev aksesuarı yapımında kullanılır. Bizlerde Taş atölyesi ziyaretimizde bu güzel taşlar hakkında daha fazla bilgi alıyoruz ve ardından Devrent Vadisine geçiyoruz.

Üç Güzeller ve Çömlek Atölyesi

Hikayeye göre, Kapadokya’da peri padişahının güzeller güzeli kızı bir çobana âşık olmuş. Peri padişahının tüm engellemelerine karşın kızı çobana kaçmış ve evlenmişler. Zaman içinde bir de çocukları olmuş. Peri padişahı ise bu haberi aldığında daha çok öfkelenmiş ve çoban ile kızını bulması için askerlerini göndermiş. Peri padişahının kızı uzaktan onlara doğru gelen askerleri gördüğünde Tanrı’ya yakarıp, onu ve ailesini birbirlerinden ayırmaması için dua etmiş. Masal bu ya dileği kabul olmuş ve üçü bu üç güzel peribacasına dönüşerek sonsuza kadar bir arada kalmışlar.

Bu hikaye ile Üç Güzelleri fotoğraflıyor ve çömlek atölyesine giderek burada çömlek yapımı hakkında bilgi alıp, bölge kültürünü ve yaşam tarzını daha yakından tanıyoruz. Farklı şekillerde yapılmış olan tüm ihtiyaçlarımıza uygun şekilde çömlekler alabiliyoruz.  

Otele Geçiş ve Akşam Yemeği

İlk günümüzün sonunda otelimize geçip biraz dinleniyor ve akşam yemeğimiz ile günü sonlandırıyoruz. Dileyen misafirlerimiz Türk gecesine katılmak için rehberimizden bilgi alabilir.

3.Gün Kahvaltı ve Kaymaklı Yeraltı Şehri

Otelimizdeki sabah kahvaltımızın ardından güne Kaymaklı Yeraltı şehrini ziyaret ederek başlıyoruz. Kaymaklı'nın tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar gidiyor. Hititler Dönemi'nde yapılmış bu şehir sekiz katlı. Roma ve Bizans dönemlerinde diğer alanların da oyulmasıyla genişletilerek yeraltı şehrine dönüştürülen Kaymaklı, tüf kayalara oyulmuş. Bir topluluğun geçici olarak yaşayabilmesi için gerekli barınma şartlarına uygun olan alanda, dar koridorlarla birbirlerine bağlanan oda ve salonlar, şarap depoları, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları yer alıyor. Günümüzde Kaymaklı Yeraltı Şehri, ziyaretçilerini dört katı ışıklandırılmış olarak ağırlıyor.

Narlı Göl ve Ihlara Vadisi

Turumuza Narlı Göl ile devam ediyor ve fotoğraf molamızın ardından Aksaray sınırları içerinde bulunan Ihlara vadisi'ne gidiyoruz. Melendiz çayının akan suyunun verdiği huzur ve serinlikle yapacağımız yürüyüşle birlikte bu güzel vadinin keyfini çıkarıyoruz ve öğle yemeğimizi bu bölgede alıyoruz. 

Yöresel Ürünler ve ATV turu

Turumuza Nevşehir'de devam ediyoruz öncelikle bölgenin yöresel ürünlerini alabileceğimiz bir satış noktasına uğruyor ardından dileyen misafirlerimizin ATV sürebilmesi için fırsat oluşturuyoruz. ATV turumuzun sonunda Trabzon'a dönüş yolculuğumuza başlıyoruz.

4.Gün Trabzon'a varış

Kısa molalarımızla birlikte Trabzon'a dönüş yolculuğumuza başlıyoruz ve sabah 07.00 civarında Trabzon'a ulaşıyoruz.

Tur Fiyatına Dahil ve Dahil Olmayan Hizmetler

Profesyonel Rehberlik
Kişi Sayısına Uygun Araç İle Ulaşım
Araç İçi İkramlar
Zorunlu Seyahat Sigortası
Sabah Kahvaltısı
Akşam Yemeği
Gece Konaklama
Öğle Yemeği
Müze Ve Ören Yeri Girişleri
Son Gün Akşam Yemeği
Türk Gecesi

Önemli Notlar

 • Acente ve Rehberimiz tur programını gerçekleştirmek kaydıyla güzergahta veya planlamada değişiklikler yapabilir.
 • Koltuk numarası ilk rezervasyondan başlayarak ilk sıradan arkaya doğru ilerler ve tüm tur boyunca aynı kalır.

Tur Haritası

Öneriler

 • Tur öncesinde veya ilk Müze kart ihtiyacı olan yerde Müze kart temin etmeniz, tüm seyahatinizi daha kolay ve daha uygun hale getirecektir. 
 • Tura katılım sağlayacağınız gün için hava durumunu kontrol etmeniz ve buna göre kıyafet seçmeniz tavsiye edilir.

Tahmini Harcamalar

 • Balon Turu
 • Müze Kart
 • ATV Turu
 • At Çifliği

Ödeme ve İptal Koşulları

 • Tüketici, konaklamalı turlarda hizmetin başlamasından 10 gün öncesinden sözleşmeyi iptal etmesi halinde gezi bedelinin tamamını iade alabilir. 10 – 4 gün arası iptal edilmesi halinde gezi bedelinin %50 sini iade alabilir.
 • Ön rezervasyon veya EFT/Havale işlemi ile rezervasyon yaptırmış olan müşterilerimiz; konaklamalı turlarda 10 günden az bir süre kala, günübirlik turlarda 12 saat öncesinde tur ücretinin tamamını acenteye ödemeyi kabul ve taahhüt eder.
 • Acente yeterli kişi sayısına ulaşılamadığı takdirde konaklamalı turlarda 3 gün öncesine kadar, günübirlik turlarda 1 saat kalaya kadar turu iptal etme hakkını saklı tutar ve tur ücretinin tamamı iade edilir.
 • Rezervasyon kaydınız sonrasında tarafınıza e-posta ve bildirim mesajı ile bilgilendirme yapılacaktır. Lütfen tüm bilgilerinizin doğru şekilde yapıldığından emin olunuz.

Galeri

3999
başlayan fiyatlarla
Ziyaretçi Bilgileri
Yetişkin (12+ Yaş/3999₺)
- +
Çocuk (2-11 Yaş/3000₺)
- +
Sizi nerden alalım?
Acente Önü
Gümüşhane
Bayburt
Trabzon
Konum
Telefon
WhatsApp