logo icon
Tüm Filtreler
Anasayfa > Turlar > Sümela Paket Turu
« Günübirlik Turlar

Sümela Paket Turu

4.8 (24)
» Trabzon » Sümela Manastırı » Zigana Dağı » Hamsiköy » Torul Cam Teras » Karaca Mağarası
Süre
8 Saat
Kişi Sayısı
5/46 Kişilik
Konaklama
Yok
Rehberlik Hizmeti
Türkçe,İngilizce,Arapça

Tur Hakkında

- Sümela manastırı Trabzon’un Maçka İlçesi'nin Altındere Köyü sınırları içinde, Altındere vadisine hakim Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerine kurulmuş olan Sümela Manastırı, halk arasında "Meryem Ana" adı ile anılır. Vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikte bulunan yapı, bu konumuyla manastırların şehir dışında, ormanlarda, mağara ve su kenarlarında kurulma geleneğini sürdürmüştür.

- Meryem Ana adına kurulan manastırın "Sümela" adını "siyah" anlamına gelen "melas" sözcüğünden aldığı söylenmektedir. Bu ismin manastırın kurulduğu koyu renkli Karadağlar’ dan geldiği düşünülmekte ise de Sümela kelimesi buradaki Meryem tasvirinin siyah rengine bağlanabilmektedir.

- Rivayete göre Bizans İmparatoru I.Theodosius zamanında (375-395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophranios isimli iki rahip tarafından kurulmuş olan manastır, 6'ıncı yüzyılda İmparator Justinianus’un manastırın onarılarak genişletilmesini istemesi üzerine Generallerinden Belisarios tarafından tamir edilmiştir.

- Adını, bulunduğu köyün mahallesinden alan Karaca Mağarası, doğanın milyonlarca yıl uğraş vererek ortaya çıkardığı, sabırla nakşedilen, her noktasın aynı özenin gösterildiği muhteşem bir doğa harikasıdır. Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Cebeli Köyü Sınırları içerisinde bulunan Karaca Mahallesi’nin hemen güney batısında yer alan Karaca Mağarası şehir merkezine 17 km mesafede, denizden 1550 metre yüksekliktedir.

- Hamsiköy, Zigana Dağı’nın kuzey eteğinde Çin ve Hindistan'dan Avrupa'ya giden İpek Yolu'nun kuzey güzergahı üzerinde Maçka İlçesine 19km uzaklıkta bulunan eski bir konaklama yeridir. İsmi Arapça Hamse köyden (Beş köy) gelmekte olup beş ayrı yerleşim yerinden oluşmaktadır.

- Hamsiköy Sütlacı: Hamsiköy Sütlacı'nın özelliği, bölgenin çiçek florasından kaynaklanan lezzetli sütünün sadece pirinç, şeker ve tuz kullanılarak özel pişirme tekniği ile bir saat gibi uzun bir sürede pişirilmesidir.


Tur Programı

(Tur programının detayları için başlıklara tıklayınız)
09.30 Trabzon'dan hareket

09.30 Trabzon'dan hareket eden turumuz güzergah üzerindeki misafirlerimizin katılımıyla başlıyor.

Sümela Manastırı

ilk olarak Sümela manastırına ulaşıyoruz ve dolmuşlarla birlikte patika yolun başlangıcına kadar çıkıp, patika yolu yürüyerek Sümela manastırına ulaşıyoruz. Sümela Manastırı ziyaretimizden sonra tekrar patika yolu yürüyerek önce dolmuşlara sonra da aracımıza ulaşıyoruz.

Zigana Dağı ve Öğle Yemeği

Sümela Manastırı ziyaretimizden sonra 1700m rakıma kadar çıkarak ormanın içerisinde restoranda öğle yemeği için vakit ayırıyoruz.

Hamsiköy ve Hamsiköy Sütlacı

Öğle yemeğinden sonra leziz Hamsiköy sütlacının tadına bakmak ve Hamsiköy manzarasının tadını çıkarmak için Hamsiköy'e ulaşıyoruz.

Yeni Zigana Tünelinden Geçiş ve Torul Cam Teras Ziyareti

Dünya'nın en uzun çift tüplü tünellerinden birisi olan 14.5 km'lik Zigana tünelinden geçerek Gümüşhane'nin Torul ilçesinde Cam Teras'a ulaşıyoruz.

Karaca Mağarası ve Pestil&Köme Tadımı

Muhteşem görselliğe sahip sarkıt ve dikitleri ile, astım hastalığına iyi gelen iklimiyle karaca mağarası ziyaretimizden sonra bu bölgeye has tatlı çeşidi olan pestil ve köme satış mağazasına uğruyoruz.

Trabzon'a varış

Sezona ve yoğunluğa göre 18.00-19.00 aralığında Trabzon'a ulaşıyoruz.

Tur Fiyatına Dahil ve Dahil Olmayan Hizmetler

Profesyonel Rehberlik
Kişi Sayısına Uygun Araç İle Ulaşım
Zorunlu Seyahat Sigortası
Müze Ve Ören Yeri Girişleri
Öğle Yemeği

Önemli Notlar

 • Araç yerleşme planında koltuk numarası verilmez. Uygun yerlere oturulur.
 • Araç marka ve model belirtilmez. Acente gerekli durumlarda araç değişikliği yapabilir.
 • Acente hava durumu, yol durumu ve sezona göre programın bazı noktalarında değişiklik yapma hakkına sahiptir.
 • Turlarımız mümkün olduğunca Türkçe, İngilizce veya Arapça grup liderleri eşliğinde gerçekleşir. Ancak bu konuda bir garanti verilmez.

Tur Haritası

Öneriler

 • Tur Esnasında Nakit İhtiyaçlarınız İçin Yanınızda Nakit Bulundurmanız Önemli.
 • Karadeniz bölgesi 4 mevsimi aynı anda yaşayabileceğimiz bir iklime sahiptir. Hava durumunu kontrol edip buna göre kıyafet tercih etmenizi öneririz.

Tahmini Harcamalar

 • Öğle Yemeği 250₺
 • Sümela manastırı için müze kart 60₺ 
 • Torul cam teras giriş ücreti 30₺ 
 • Karaca mağarası giriş ücreti 40₺

Ödeme ve İptal Koşulları

 • Tüketici, konaklamalı turlarda hizmetin başlamasından 10 gün öncesinden sözleşmeyi iptal etmesi halinde gezi bedelinin tamamını iade alabilir. 10 – 4 gün arası iptal edilmesi halinde gezi bedelinin %50 sini iade alabilir.
 • Ön rezervasyon veya EFT/Havale işlemi ile rezervasyon yaptırmış olan müşterilerimiz; konaklamalı turlarda 10 günden az bir süre kala, günübirlik turlarda 12 saat öncesinde tur ücretinin tamamını acenteye ödemeyi kabul ve taahhüt eder.
 • Acente yeterli kişi sayısına ulaşılamadığı takdirde konaklamalı turlarda 3 gün öncesine kadar, günübirlik turlarda 1 saat kalaya kadar turu iptal etme hakkını saklı tutar ve tur ücretinin tamamı iade edilir.
 • Rezervasyon kaydınız sonrasında tarafınıza e-posta ve bildirim mesajı ile bilgilendirme yapılacaktır. Lütfen tüm bilgilerinizin doğru şekilde yapıldığından emin olunuz.

Galeri

850
başlayan fiyatlarla
Ziyaretçi Bilgileri
Yetişkin (12+ Yaş/850₺)
- +
Çocuk (2-11 Yaş/700₺)
- +
Sizi nerden alalım?
Acente Önü
Meydan Parkı
Havaalanı Karşısı
Konum
Telefon
WhatsApp